NYNÍ NÁS NAJDETE NA ADRESE PODĚBRADOVA 106 V BRNĚ A STALI JSME SE SOUČÁSTÍ FIRMY IRIDIUM.

Back To Top

Jak ve zdraví přežít kancelářský život? Snadno!

Trávíte svou pracovní dobu v kanceláři, o kterou se dělíte s dalšími kolegy? Nebo patříte k těm šťastnějším a máte ji jen pro sebe? Ať už tak či tak, hodiny denně strávené v kancelářském prostoru jsou náročné pro každého. A to i v případě, že vás práce baví a naplňuje. Jak se dá kancelářský život ustát ve zdraví a pohodě?

Zdraví na prvním místě
V kanceláři číhá na naše tělo, potažmo zdraví hned několik nebezpečí – ústřední topení, klimatizace, nevhodná kancelářská židle, špatná výška stolu, monitor počítače. Všichni to známe, ale málokdo se tomu snaží předejít. Přitom kanceláře jsou naším druhým domovem, proto by měly být místem, kde se cítíme dobře a po pracovní době neodcházíme s bolavými zády nebo rýmou způsobenou klimatizací.
Každý pracovní kout v kanceláři by měl obsahovat ergonomickou kancelářskou židli, správně nastavenou na vaši postavu, s čímž souvisí i správně umístěný monitor (výška stolu/výška židle). Zkrátka je důležité sedět u počítače v co nejpřirozenější poloze. Šikovné jsou také ergonomické gelové podložky pod myš a klávesnici, které zamezí chronickému přetížení zápěstí a pomohou předejít nepříjemnému syndromu karpálního tunelu, což je nemoc počítačové generace.

 
Využívejte obědovou pauzu
Pauza na oběd nemusí znamenat pouze zaplnění prázdného žaludku. Je důležitá i z důvodu potřeby odejít na chvíli na vzduch, projít se, nadýchat se čerstvého vzduchu, vyčistit si hlavu a nabrat tak síly na druhou půlku pracovní doby. Proto na to myslete, nosíte-li si oběd z domu, zajděte si ho sníst někam dál od svého pracovního koutu, dál od počítače.

 
V kanceláři jako doma


Klidně si své pracovní místo zvelebte, vyzdobte, zařiďte dle svého tak, abyste se v kanceláři cítili příjemně. I vaše práce pak bude odvedena líp. Stačí k tomu málo – záclona, barevný závěs, polštářky na pohovce, obrázky na stěně, fotografie na psacím stole, malé drobnosti v poličkách, které vám připomenou chvíle s rodinou či přáteli, veselý stojánek na tužky, příjemné pozadí na monitoru nebo oblíbený hrníček na ranní kávu. Rozmístěte po kanceláři rostliny, dodávají totiž potřebnou energii.
Na kancelářskou pohodu má negativní vliv všudypřítomný nepořádek či chaos (nic vás nevytočí víc, než marné hledání toho či onoho ve chvíli á la „včera bylo pozdě“). Snažte se proto své místo uklízet a udržovat v čistotě, hned se budete v kanceláři cítit líp. Udržujte s kolegy dobré vztahy (pomohou vytvořit v kanceláři příjemnou atmosféru a často přinesou i smích nebo pracovní pobavení), berte ohledy třeba při otevírání okna, zapínání/vypínání klimatizace, neobtěžujte je hlasitými zvuky nebo dokonce silně aromatickým jídlem. A ještě jedna drobná rada: v šuplíku mějte vždy po ruce něco sladkého „na nervy“.

 
Openspace má i výhody
Patříte k lidem, kterým kanceláře typu openspace ani trochu nevyhovují, přesto v nich musí svou pracovní dobu trávit? Zkuste se na to podívat z té světlé stránky, protože i kancelář plná lidí má své výhody. Máte vždy po ruce kolegy, s kterými můžete řešit aktuální věcí týkající se vašich společných úkolů, aniž byste je museli složitě nahánět a ztrácet tak čas. S tím souvisí i jedna skutečně praktická záležitost – nevíte si rady s tím či oním, tak se zeptáte nejbližšího kolegy. Můžete si být jisti, že se váš dotaz rozšíří rychlostí blesku a někdo vám určitě dobře poradí.
Openspace je také ideální místo pro nováčky, kteří mají možnost za pochodu odkoukat práci i každodenní zvyky od služebně starších kolegů.

 
Mezi větším počtem lidí je to vždy o domluvě. Stačí nastavit si určitá pravidla a snažit se je dodržovat. Ušetříte si tak všichni řadu problémů a zpříjemníte si společný čas trávený v kanceláři. Nespornou výhodou je také fakt, že zaměstnavatel ušetří na nájmu i investicích do stavebních úprav, což se pak může odrazit na výplatních páskách či odměnách zaměstnanců. Prosperující firma je navíc i motivující a poskytuje dobré pracovní podmínky a pozitivní náladu.
Přejeme pohodový kancelářský život a dostatek odpočinku mimo něj!